Společnost LLENTAB, partner soutěže Hala roku Akademik 2019, umožnila výhercům zmiňované soutěže týdenní stáž v sídle společnosti ve švédském Kungshamnu. Studenti ve složení Adam Babuljak (Fakulta stavební ČVUT), Matěj Mayer (Lesnická a dřevařská fakulta, Mendelova univerzita v Brně) a Petr Calta (Fakulta strojní ČVUT) v doprovodu Ing. Jaroslava Kosinky (vedoucí oddělení projekce LLENTAB) strávili ve Švédsku pět dnů bohatých na zážitky.

Studenti se během pobytu seznámili s projektováním hal, unikátní byla i příležitost navštívit výrobní závod a vidět na vlastní oči výrobu sendvičových panelů, profilů, trapézových plechů i výrobu jednotlivých prvků pro ocelové konstrukce LLENTAB. Ani demonstrace procesu výstavby nezůstala stranou, studenti měli příležitost shlédnout průběh výstavby haly ve Vänersborgu. Zároveň se studenti seznámili s vybranými referenčními projekty, zaujala je například nedávno dokončená fotbalová hala Borås nedaleko Gothenburgu o rozměrech 82x112x20 m (š x d x v), která je typickým projektem LLENTAB s velkým rozponem.

Mimo profesní zážitky si studenti odvezli i zkušenosti s místní kulturou, zvyky a historií.  V průběhu stáže navštívili např. muzeum Saabu v Trollhättanu nebo skalní rytiny v Tanum patřící do dědictví UNESCO. Zpestřením bylo i rybaření na moři a projížďka lodí. Ve stejné době byli v centráli i zástupci společnosti Stavebniny DEK, která je dlouholetým odběratelem ocelových konstrukcí LLENTAB. A tak studenti měli příležitost se potkat i s dalším odborníky z oboru stavebnictví.

Po návratu ze stáže jsme se studentů zeptali. Co vás v průběhu těch pěti dnů z osobního nebo profesního hlediska ve Švédsku a ve společnosti LLENTAB nejvíce zaujalo? A jaká je vaše představa o vaší budoucí profesní cestě po ukončení studia?

Adam Babuljak: Na Švédsku se mi nejvíce líbila příroda, krásné skalnaté pobřeží – a pak tamní životní úroveň, která jde ruku v ruce se skromností, efektivitou, pragmatičností. A to je také to, co se mi nejvíce líbilo na halách LLENTAB – jak jsou konstruované jednoduše, efektivně, pragmaticky, z kvalitních materiálů. O své budoucnosti zatím nemám zcela jasno. Ale samozřejmě mám určitou představu. Jsem si jist, že stáž mi bude nápomocnou přinejmenším z hlediska rozhledu a rozšíření obzorů ve stavebnictví, navíc se v tomto prostředí rozhodně budu v životě pohybovat, takže povědomí o podobných možnostech člověku přijde vhod.

Petr Calta: Švédsko jako země mě zaujalo, kromě jeho přírodních krás, svým důrazem na detail, kvalitu zpracování, ale také funkčním designem prakticky většiny věcí od budov, přes řešení elektroinstalací až po vkusně zpracovaná dřevěná mola na pobřežích a přístavech. Ve společnosti LLENTAB mě asi nejvíce zaujal právě jejich konstrukční systém, na kterém se mi líbí jeho patřičná elegance, jednoduchost a variabilita. Otázku, co vlastně chci dál dělat, si v poslední době pokládám docela často. Bohužel na ni mám až moc odpovědí, abych se mohl jasně rozhodnout.