V loňském roce firma LLENTAB postavila neizolovanou skladovou halu o velikosti 7 481 m2 v Sázavě pro společnost KAVALIERGLASS. Její stavba trvala celkově zhruba čtyři měsíce. Do provozu byla uvedena v říjnu 2017.
Výhody: příznivá cena a rychlost výstavby
„Firma LLENTAB přišla s nabídkou, kterou jsme nemohli odmítnout. Vyhrála ve výběrovém řízení v konkurenci dalších dodavatelů halových systémů. Myslím si, že systém společnosti LLENTAB je revoluční a staví firmu do vysoce konkurenceschopné role. Kromě příznivé ceny za metr čtvereční zakryté plochy byla výhodou i rychlost výstavby haly. Oceňuji také velmi konkurenceschopný přístup,“ konstatoval Otakar Moťka, statutární ředitel společnosti KAVALIERGLASS. Je spokojen s konstrukčním řešením haly s velkým rozpětím vazníků, díky čemuž je v hale minimum sloupů. „Chtěli jsme co největší halu na pozemek, který jsme měli. Díky tomu, že jsme s firmou LLENTAB byli spokojeni, stavíme s ní teď další halu v Uhlířských Janovicích,“ uvedl Otakar Moťka.
Místo betonové podlahy asfalt
Vraťme se ale k hale v Sázavě. Ta byla postavena nedaleko výrobního závodu společnosti KAVALIERGLASS. Vloni během cca čtyř měsíců postupně došlo např. k navežení materiálu, předmontáži a montáži ocelové konstrukce, montáži oplechování stěn i stropů, současně také k vyasfaltování vnitřní plochy haly, zkrátka ke kompletní výstavbě od A do Z.
„Původně nám bylo doporučováno udělat srovnanou betonovou podlahu, aby v hale bylo v budoucnu možné používat regálový nebo zakladačový systém. Rozhodli jsme se ale pro pouhé vyasfaltování plochy. Jednak kvůli tomu, že jsme halu potřebovali využívat rychle, druhým důvodem byla skutečnost, že skladování v hale bylo plánováno velmi jednoduché. Ve velkých sériích do ní dnes na určitou dobu vozíme polotovary, které následně přemisťujeme zpět do areálu firmy, kde probíhá kompletace a kde máme i expediční sklad,“ popsal Jaroslav Kovačka, vedoucí provozu technické obsluhy výroby společnosti KAVALIERGLASS.
Dodal, že co se týče podlahy, firma tedy zvolila rychlé a levné řešení. „Podlaha ve skladu splňuje veškeré požadavky na naše skladování. Dáváme zhruba tři palety na sebe,“ vysvětlil Jaroslav Kovačka. Manipulace v objektu probíhá klasickými manipulačními vozíky, kterým zvolený typ podlahového řešení nedělá problém.
Hala s velkým počtem světlíků
Do skladu bylo instalováno i osvětlení, ale aktuálně se v hale pracuje o ranní směně, takže je využíváno zejména v časných ranních hodinách. Aby firma ve dne nemusela zbytečně svítit, jsou součástí haly četné světlíky. „Světlíky byly navrženy nejen kvůli prostupu světla, ale i kvůli požárním předpisům. V hale s tak velkým zastavěným prostorem totiž musí být místa, kterými v případě požáru dojde k odkouření prostoru. Světlíky jsou z trapézového laminátu, který se při určité teplotě roztaví a tím se v případě požáru vytvoří díry pro odkouření,“ řekl Jaroslav Kovačka. Sklad nebylo potřeba vzhledem k typu užívání ani zateplovat, což snížilo celkovou investici do výstavby.
Jednání se zástupci spol. KAVALIERGLASS bylo velmi intenzívní, přímé a věcné. Jsme velice rádi, že i při použití standardů našeho konstrukčního systému lze vyhovět požadavkům náročného zákazníka.
Na ploše 7 481 m2 jen jedna řada vnitřních sloupů
Velkou výhodou řešení firmy LLENTAB je, jak už bylo uvedeno v úvodu, že je v postaveném skladu minimum sloupů. Firma KAVALIERGLASS je navíc ve spodní části nechala obložit dřevotřískovými deskami. Obložení je ochranou proti případným nárazům manipulační techniky. Čím méně sloupů, tím méně prostoru pro kolize a tím více prostoru pro skladování. Na dvou stěnách haly je jako součást opláštění nápis KAVALIERGLASS tvořený různou barvou šablon trapézového plechu.
“Ne každý výrobce hal má systém, který umožňuje tak velké rozpětí vazníků. V našem případě vybrané řešení znamenalo, že v tak velkém skladu máme jen jednu řadu sloupů. Právě to byla jedna z věcí, která v případě vybírání dodavatele mluvila pro LLENTAB.”