Na úvod trochu statistik a čísel. Fotbal je z pohledu registrovaných hráčů v České republice jasnou jedničkou, aktivně jej hraje téměř půl milionu lidí. I ve Švédsku je fotbal z tohoto úhlu pohledu v čele, základna v Evropě respektovaného a úspěšného švédského hokeje či florbalu je menší. Přesto tam profesionálně hraje fotbal ve srovnání s námi jen polovina hráčů – celkem je jich kolem čtvrt miliónu, z toho téměř jedna čtvrtina jsou ženy.  Ale i přes malou hráčskou základnu patří švédská fotbalová reprezentace v posledních letech (podle žebříčku FIFA) mezi TOP 10 evropských zemí, zatímco Česká republika se pohybuje někde ve třetí desítce…. Vzhledem k velké oblibě fotbalu ve světě i v Evropě a silné mezinárodní konkurenci (evropská UEFA má nyní 55 členských států) je to pro Švédsko mimořádný úspěch. A jak ukáží další řádky, není dílem náhody či štěstí.

Umělý trávník a kryté haly jsou pro Švédsko nezbytností

Ve Švédsku nyní na úrovni obcí probíhají čilé diskuse o prosazování investic do hřišť a hal s umělým trávníkem. Jak to nedávno potvrdilo i společné stanovisko prezidenta Švédské fotbalové asociace Karl-Erika Nilssona a Larse Ekholmera z Výboru pro stavebnictví SvFF, jsou v případě švédského fotbalu umělý trávník a kryté haly naprostou nezbytností. Analýzy prokazují, že haly a umělé trávníky přispěly k tomu, že stále více lidí může hrát fotbal po celý rok. Sportoviště slouží nejen pro tréningy, ale i pro běžné fotbalové zápasy. I díky rozvoji v oblasti hal a umělých trávníků dostal příležitost vstoupit do výsostně mužského sportu masivně i ženský fotbal. Pro švédský fotbal jsou umělý trávník a kryté haly nezbytností a bez nich by řada zejména mladých fotbalistů a fotbalistek neměla možnost si svůj oblíbený sport zahrát.

Strategie 2025 – švédský sport, to nejlepší na světě

Řeknete si, fotbal – 22 hráčů běhá za míčem a tisíce lidí na stadionu a miliony v televizi na to koukají. Dobře, ale proč do něj dávat tolik peněz? Tady je dílčí odpověď: “Strategie 2025 – švédský sport, to nejlepší na světě” je hlavně o tom, že více lidí bude více sportovat. V neposlední řadě to platí pro starší lidi. Ve Švédsku vzniklo velké množství studií o významu pohybu – bez ohledu na věk – a naopak velmi varovné jsou důsledky absence pohybu u dětí a dospívajících. Ví se, že fyzická aktivita je dobrá pro učení a pro lidské zdraví. Absence umělých trávníků a hal by znamenala, že švédský fotbal už nemůže splnit strategii sportu pro více sportovců a tím by z dlouhodobého hlediska trpělo i zdraví švédského obyvatelstva.

Investice do širokého fotbalového hnutí se velmi efektivně vrací

Švédský fotbal tak chce i touto cestou přispět k dobrému zdraví. Nedávná dánská studie ukázala, že fotbal jako forma fitness je lepší než jogging, intervalový trénink a posilovací trénink – myslí se tím z hlediska společného vlivu na svalovou hmotu, fitness, objem tuku v těle a hustotu kostí. Další forma fotbalu – prostá střelba fotbalovým míčem – je výborná forma cvičení pro seniory. Kdokoliv může začít hrát fotbal kdykoli, pro fotbal nemusíte být v dobré kondici. Společně s UEFA představila Švédská fotbalová asociace výsledky studie SROI (Social return on investment – společenská návratnost investice), která ukazuje, že investice do širokého fotbalového hnutí se velmi efektivně vrací. Studie ukazuje, že přínosy z fotbalu přispívají k ekonomickým, sociálním a zdravotním dopadům ve výši 23 miliard švédských korun. Jedna švédská koruna, vložená do fotbalového hnutí, přinese zpátky až deset korun. Ale to samozřejmě vyžaduje promyšlené fotbalové plány.

Na úspěších švédského fotbalu mají svůj podíl i fotbalové ocelové haly LLENTAB

Švédská fotbalová asociace (Svenska Fotbollsförbundet – SvFF) má kromě marketingových partnerů i svůj „konstrukční/stavební tým“, na který je patřičně hrdá. Jeho členy, mezi které patří i LLENTAB, jsou společnosti, které vytvářejí, udržují nebo rozvíjejí švédská fotbalová zařízení. Fotbalová asociace není jediným partnerem, se kterým LLENTAB ve švédském fotbalu spolupracuje. Hlavními partnery jsou města či samotné fotbalové kluby, které si nechávají stavět speciální kryté fotbalové ocelové haly. Vždy je důvodem pro stavbu potřeba poskytnout hráčům tréninkové a herní zázemí i v době, kdy to už venku počasí ve Švédsku nedovoluje.

I menší města staví nové ocelové fotbalové haly

Město Sollentuna má cca 70.000 obyvatel, tj. přibližně stejně jako Zlín nebo Havířov. Přesto se do stavby nové kryté fotbalové haly pustilo. Novou halu v blízkosti nábřeží v městské části Sollentuna – Norrviken nechalo město Sollentuna nejen postavit, ale bude ji také provozovat s cílem podporovat fotbalové aktivity ve městě. Na výstavbě se finančně podílel rovněž fotbalový klub FK Sollentuna. Stavba byla zahájena v lednu roku 2017 a trvala šest měsíců. Cílem bylo, aby nové tréninkové centrum snížilo tlak na další haly v obci, a současně vedlo k dalšímu rozvoji sportovních středisek v Norrvikenu. Fotbalová hala Sollentuna nabízí plnohodnotné sportovní zázemí pro fotbal, rozměry hrací plochy jsou 103 x 63 m a plocha může být rozdělena na dvě nebo čtyři menší hřiště. Samotná hala má rozměry 110 x 70 metrů a vnitřní výška stropu je 14 metrů. Norrvikenská fotbalová hala je v současné době plně využívána, zimní provoz navíc umožnil prodloužit sezónu pro místní fotbalové kluby. Investice proto již začala plnit svůj hlavní cíl – umožnit fotbalu a dalším sportům celoroční trénink, nezávisle na počasí.

Pevnost byla klíčovým faktorem

LLENTAB halu realizoval jako subdodávku pro stavební firmu ERLANDSSON BYGG. Vysoce pevná ocelová konstrukce byla ideální pro široké rozměry budovy. Hala na celé fotbalové hřiště musí mít velmi pevnou rámovou strukturu. Konstrukce LLENTAB tento požadavek splňují, navíc jsou ve srovnání s tradičními stavebními systémy schopny nabídnout ocelovou konstrukci, která je lehčí a efektivnější. Firma LLENTAB v případě krytého stadionu ve městě Sollentuna navrhla, vyrobila a instalovala celý plášť budovy, včetně oken, stěn a střechy, stejně jako dveře, okna a vrata. K vytvoření rovnoměrného vnitřního klimatu byly použity tepelně izolované sendvičové panely, nosné konstrukce byly zhotoveny z vysoce pevných ocelových profilů, které byly vyrobeny ve vlastním výrobním závodě společnosti v Kungshamnu. Celé řešení navíc vyžadovalo přibližně o 20 % méně oceli než odpovídající řešení od konkurenčních dodavatelů, což mělo zcela jednoznačně dopad na cenu. Nižší spotřeba materiálu byla navíc lepší i pro životní prostředí.

Další novou fotbalovou halu staví LLENTAB ve švédském městě Borås

Město Borås je domovem úspěšného fotbalového klubu IF Elfsborg, který hraje své zápasy od roku 2005 v Borås Arena. Investorem fotbalového stadionu i nové kryté haly byla společnost Borås Arena AB, což je dceřiná společnost fotbalového klubu IF Elfsborg. Ale samospráva města i na tomto novém krytém stadionu participuje. Je totiž garantem projektu, který kromě klubu podporuje i Švédská fotbalová asociace a UEFA. Výstavba nové kryté haly začala v říjnu 2018 a konstrukce LLENTAB by měla být hotová v lednu 2019. Celá hala by měla být předána k užívání na přelomu února / března 2019. Po svém dokončení poskytne zázemí pro mládežnické týmy IF Elfsborg a další fotbalové kluby z okolí. Elfsborg byl vůbec prvním klubem ve švédské fotbalové lize (Allsvenskan), který vybudoval novou fotbalovou arénu prostřednictvím své investiční společnosti. Mnoho dalších klubů pak kopírovalo model Elfsborgu s cílem, aby se jejich fotbalový areál stal novým ekonomickým zdrojem klubu.

Švédsko může být inspirací i pro jiné země

Často se se závistí ohlížíme na ideální podmínky, jaké mají pro fotbal v jihoevropských zemích, jako jsou Španělsko, Portugalsko, Řecko nebo Turecko a nevidíme, že i na severu Evropy, v mnohem horších podmínkách, funguje fotbal nejen jako široký společenský fenomén, ale i jako zdroj financí a prostředek všelidové zábavy. Skvělé postavení švédské fotbalové reprezentace v aktuálním řebříčku FIFA je toho dobrým důkazem.