Přechod na obnovitelné zdroje energie je skutečností, kterou nelze přehlédnout. Na fotovoltaiku má jít v České republice v příštích letech z modernizačního fondu až 100 miliard korun a jednou z hlavních rozvojových oblastí jsou jednoznačně střechy hal. Potenciál v této oblasti je veliký – přestože v České republice loni vzniklo více než šest tisíc nových solárních elektráren o výkonu 51,4 MW, drtivá většina z nich spadá do kategorie malých zdrojů, které jsou umístěné převážně na střechách rodinných domů nebo kancelářských budov. V Maďarsku přitom loni vyrostlo desetkrát více, a v Polsku dokonce čtyřicetkrát více fotovoltaických zdrojů.

Dnešní moderní a účinné fotovoltaické panely vyrábějí elektřinu i v průběhu oblačných a zatažených dnů a omezeně fungují také v době, kdy jsou pokryty mrazem nebo lehkou sněhovou pokrývkou. Na střechy s nízkým sklonem můžete dokonce namontovat panely pro všechny čtyři světové strany a výjimkou nejsou ani panely umístěné na svislých stěnách hal.

Dnešní fotovoltaické panely mají přitom po 25 letech provozu záruku na více než 80 % původního výkonu, takže není těžké si spočítat, že fotovoltaická elektrárna je už při dnešních cenách elektrické energie racionální investicí s návratností mezi 5 a 8 lety. A nic nenasvědčuje tomu, že by v budoucnu šly ceny elektřiny dolů.

Společnost LLENTAB má kořeny na západním pobřeží Švédska a již od samotného začátku je zvyklá žít v souznění se zdejší přírodou. LLENTAB tak dlouhodobě usiluje o minimalizaci spotřeby materiálu. Haly dodané společností LLENTAB obvykle používají až o 20 % méně oceli než konkurenční řešení. Ve svém výrobním závodě nedávno společnost modernizovala topný systém a instalovala kompletní LED osvětlení. Snížení spotřeby energie je však pouze jednou stranou mince.

Druhou stranou je skutečnost, že trvale využívaná elektrická energie by měla být co nejčistší a měla by pocházet z obnovitelných zdrojů. Už nyní meziročně roste počet hal vybavených fotovoltaickými panely a brzy se instalace fotovoltaiky stane běžnou a standardní součástí téměř každé nové haly. Pro usnadnění instalace fotovoltaického systému je však důležité udělat správné kroky již na začátku projektu.

Instalace fotovoltaických panelů na střechu znamená vyšší zatížení střechy a někdy také nutnost udělat ve střeše otvory k uchycení. Na to všechno můžete vaši budoucí halu dokonale připravit. Nemusíte pro to dělat nic více než už při zadávání požádat o přípravu haly na fotovoltaické panely. LLENTAB je „photovoltaic ready“ a má standardizované řešení pro různé typy střešních opláštění.

Fotovoltaické panely na trapézové střeše

Fotovoltaické panely na trapézové střeše LLENTAB

Fotovoltaické panely na foliové střeše

Fotovoltaické panely na foliové střeše LLENTAB