Polská pobočka je po Norsku druhou nejstarší zahraniční pobočkou skupiny LLENTAB v pořadí – pobočka se sídlem v Gdaňsku byla založena už v květnu 1992. Za tu dobu realizovala více jak 1900 staveb. Polské hospodářství přitom roste nejrychleji za uplynulých šest let a žene ho především vysoká spotřeba a oživené investice. Hranice 2 000 hal tak bude určitě brzy překonána.

Současné Polsko je s 38 miliony obyvatel osmý nejlidnatější stát Evropy a jeho ekonomice se v posledních letech mimořádně daří – hrubý domácí produkt Polska se loni zvýšil o 4,6 procenta. Míra nezaměstnanosti klesla v dubnu 2018 na 6,3 % a byla historicky nejnižší od roku 1990. Česká ekonomika je sice z hlediska ukazatele skutečné individuální spotřeby na osobu (AIC), která podle řady ekonomů lépe odráží materiální blahobyt domácností, ještě před Polskem, ale rozdíly jsou už velmi malé – v České republice je podle zprávy Eurostatu AIC na jednoho obyvatele, vyjádřená ve standardech kupní síly (PPS) na úrovni 78 %, u Polska je to 74 % (EU=100 %). Ekonomickými parametry tak mají v poslední době obě země k sobě velmi blízko – obě se těší hospodářskému růstu, obě země trápí kromě jiného nedostatek pracovníků.

Jaké jsou však rozdíly na trhu ocelových hal? A jaká je struktura polské pobočky LLENTAB a kdo jsou její typičtí zákazníci?

Na polském trhu jsou v oblibě sendvičové panely ve vertikálním i horizontálním uspořádání, pro konstrukce ocelových hal se používají i trapézové plechy. V současné době jsou preferovanými řešeními hal ploché střechy s hydroizolačními membránami a se stěnovým opláštěním ze sendvičových panelů. Největší překážkou růstu společnosti LLENTAB v Polsku jsou podle Piotra Śniadka nestabilita v nabídce a cenách izolačních materiálů, stejně jako silná konkurence mezi výrobci ocelových konstrukcí.

Zajímavými realizacemi jsou například skladová hala pro tiskárnu obálek WZ Eurocopert, skladové a administrativní haly pro výrobce nábytku Peka, komplex hal, postavený v Gdaňsku pro developerskou společnost SKKW s celkovou plochu přibližně 7 600 m2, dvě skladové haly o ploše 3 261 m2 pro velkoobchod s automobilovými součástkami Auto Starter nebo skladové a administrativní haly pro dodavatele garážových vrat Hörmann. Zajímavých realizací, a to jak z pohledu technického řešení, designu, celkové plochy nebo postavení investora na trhu, je však o mnoho víc – stačí se jen podívat na polské referenční objekty.

„Organizační struktura je obdobná jako v jiných zemích, kde LLENTAB působí – i naše společnost má své vlastní oddělení obchodu, projekce a montáže. Centrála je v Gdaňsku, další kanceláře jsou v Bialystoku, Kielcích, Krakově, Lublinu, Lodži, Olsztynu, Poznani, Řešově, Stargradě, Toruni, Varšavě, Wroclawi a Zielonej Goře. V Polsku má silné postavení výroba nábytku popř. tisk, a tak pro firmy z těchto dvou oborů se staví hodně skladů a provozních objektů. Našim typickým zákazníkem jsou majitelé firem, které potřebují postavit halu, nejčastěji pro ně stavíme skladovací, výrobní a administrativní haly. Největší příležitosti růstu společnosti naší společnosti v Polsku je především dobrá a osvědčená značka LLENTAB. Ta si své jméno získala díky svému působení v předchozích letech. Máme na čem stavět a čísla o počtu realizovaných objektů jsou nejlepším důkazem. Vždy nám šlo o naplnění potřeb klientů, silnou stránkou byly a jsou i naše dobré obchodní služby, spolehlivost a specializace.“

Piotr Śniadek, obchodní ředitel LLENTAB v Polsku