Oficiální původ padelu je trochu nejasný, existuje několik verzí, jak tento sport vznikl. Některé zdroje uvádí. že se podobná hra objevila na anglických výletních lodích ve 20. letech 20. století, ale podle Mezinárodní padelové federace se měl tento sport poprvé objevit v roce 1969 v Acapulcu v Mexiku, kde jeho zakladatel Enrique Corcuera postavil na svém pozemku první padelový kurt.

Přátelé Enrique Corcuery pak přispěli k některým úpravám a rozšíření sportu, jehož obliba začala lavinovitě růst v Latinské Americe, v Evropě zejména ve Španělsku. Podle Mezinárodní padelové federace je v současnosti sport přítomen ve více než 90 zemích, existuje 43 národních federacích a padel hraje 18 milionů hráčů po celém světě. Padel se hraje padelovými raketami (bez výpletu) obvykle ve dvojicích na kurtu, přičemž týmy jsou od sebe odděleny sítí. Hřiště má velikost 20×10 m (zhruba třetina plochy tenisového hřiště). Hrací plocha je částečně lemována zdmi, které mohou hráči v rámci pravidel využívat ve svůj prospěch.

Padel se hraje i u nás
Česká padelová federace vznikla v roce 2015 jako reakce na stále se zvyšující popularitu tohoto nového sportovního odvětví. Po vzoru obdobných organizací ve světě tvoří hlavní náplň ČPF organizace sportu, jeho propagace a vytváření hráčsky příjemného prostředí. Zájem o padel i u nás neustále roste, stále více lidí se snaží hrát, vznikají nové kurty a není daleko doba, kdy se objeví poptávka po výstavbě nových padelových hal.

padel tenis - LLENTAB

LLENTAB vytváří příležitosti
Společnost LLENTAB reaguje na rostoucí oblibu tohoto nového sportu i v mateřské zemi celé skupiny, ve Švédsku. V roce 2018 bylo ve Švédsku podle Švédské padelové asociace 360 kurtů, o rok později už 717, tedy dvojnásobek! Několik nových hal pro padel již LLENTAB vybudoval a je patrné, že zájem o výstavbu nových hal rok od roku roste. Výstavba hal pro tento nový sport, unikátní kombinaci squashe a tenisu, je tak novou obchodní oblastí. LLENTAB nedávno postavil nové padelové haly v Uddevalle, Uppsale a Stora Höga.

PLX Padel – prvotřídní padelová hala v Uddevalle

Tato hala LLENTAB je speciálně určena pro padel. Supermoderní hala byla dokončena v květnu 2020 a v současnosti nabízí hráčům šatny, malou kuchyň a sedm kurtů pro padel. Hala má rozlohu 2 780 metrů čtverečních a vnitřní prostory byly postaveny z nákladních kontejnerů – což celému objektu dodává moderní a průmyslový vzhled.

UTK hallen – kombinovaná tenisová a padelová hala ve městě Uppsala

Špičkové padelové kurty se švédskou ocelovou konstrukcí, 12 milimetrovým tvrzeným sklem a moderním povrchem s umělou trávou, která se používá na World Padel Tour. Umělá tráva na padelových kurtech snižuje objem písku v hale a 12milimetrové sklo poskytuje hráčům hladší a lepší odraz.

Padel West Coast – funkční padelová hala v Stora Höga

Nově postavená hala ve Stora Höga obsahuje dva kurty pro čtyřhru a jeden pro dvouhru. West Coast Padel má přitom na území Švédska již několik nových hal.

padel hala
padel hala - interiér

padel hala - interiér 2