V průmyslové zóně v Pelhřimově stojí hned několik montovaných hal od společnosti LLENTAB. Když se firma Marták logistic rozhodovala, jaký typ haly si nechat postavit, volba byla jasná. Nepřemýšlela ani nad jinou alternativou. Montovaná hala totiž splňuje veškeré nároky na moderní skladování, stavba je vysoce kvalitní, přímo na míru a navíc rychle.

Aktuálně má společnost Marták logistic v Pelhřimově už dvě montované ocelové haly od firmy LLENTAB. První z těchto hal pro firmu Marták logistic byla postavena v roce 2008, má rozlohu 1000 m2 a vnitřní výšku 7,5 m, druhá, která má rozlohu 4000 m2 a vnitřní výšku 10 m, byla dostavěna letos. Její stavba začala v září loňského roku, kolaudace proběhla v březnu 2017. Navíc je u ní administrativní přístavba o rozloze 270 m2. „Výstavba montovaných staveb je tedy velmi rychlá, díky tomu firma Marták logistic mohla rychleji uspokojit požadavky svých zákazníků na skladové procesy. Ročně v České republice postavíme zhruba sto montovaných hal. Aktuálně je v ČR postaveno více než tisíc našich hal,“ konstatuje Radek Talián, obchodní ředitel společnosti LLENTAB.

První hala LLENTAB dokončené v roce 2008.

Stavba hal jako reakce na požadavky na skladování

První hala od začátku slouží jako překládací. Marták logistic se totiž zabývá tuzemskou i mezinárodní silniční dopravou. Firma v ní skládá různé části nákladů pro zákazníky, dělá jejich kompletaci a následný rozvoz na cílová místa. Část této haly byla vyčleněna i pro zákazníka firmy, kterému se nedostávalo skladových kapacit v jeho areálu. Výstavba druhé haly byla rychlou reakcí na zvýšené požadavky na skladování. „Trh se neustále vyvíjí a na požadavky je potřeba pružně reagovat. Aktuálně skladové služby poskytujeme našim stálým dlouhodobým zákazníkům. Nabízíme komplexní služby, včetně zajištění letecké a námořní přepravy,“ konstatuje Lubomír Marták, jednatel společnosti Marták logistic. Pro výstavbu první montované haly se firma rozhodla zejména na základě pozitivní reference od svého zákazníka. „Hala, kterou jsme viděli, se nám líbila. Spokojeni jsme byli i s rychlostí výstavby. Navíc náš projektant, který akci připravoval, firmu LLENTAB znal. To vše tedy rozhodlo o tom, že jsme ji oslovili a čas ukázal, že jsme se rozhodli správně,“ říká Lubomír Marták.

Druhá spediční hala dokončená v březnu 2017.

Čas jsou peníze

Výraznou výhodou byla zmíněná rychlost výstavby. I v tomto případě zkrátka platí, že čas jsou peníze. „Dnes na trhu převládá železobetonová konstrukce s opláštěním, ale můžu říct, že švédský systém montovaných hal je propracován k dokonalosti a i když uvažujeme o výstavbě dalších hal, jiné řešení než montované stavby ani nezvažujeme. Jsme maximálně spokojeni,“ prozrazuje Lubomír Marták. Doplňuje, že montované haly jsou také levnější, šetří se na spodní výstavbě. „Ostrý provoz ukázal, že systém LLENTAB byl správnou volbou,“ tvrdí Lubomír Marták.

Obě haly jsou samozřejmě zatepleny, aby byl i jejich provoz maximálně ekonomicky efektivní. Osvětlení je řešeno klasickými LED světly. Vrata a můstky dodala společnost Hörmann. Pro skladování firma využívá manipulační techniku značek Jungheinrich a Toyota.

Firma plánuje výstavbu další haly

Do budoucna je plánována výstavba dalších hal. Jedna z nich bude napojena na stávající stavbu. Bude mít rovněž rozlohu 4 000 m2. Další prostor pro halu o velikosti přibližně 600 m2 má firma i u druhé haly. „Jak už jsem říkal, trh se vyvíjí a s ním i naši zákazníci, jejichž potřeby mají vzrůstající tendenci. My na to musíme reagovat,“ uvádí Lubomír Marták.