Společnost LLENTAB, spol. s r.o., dodavatel ocelových hal, slaví 25. let od vzniku pobočky v České republice. Společnost byla založena v říjnu 1996, ale začátek jejího příběhu se začal psát přibližně o pět let dříve. V té době se prvně potkaly cesty zástupců švédské mateřské firmy za novými trhy s českými obchodními partnery.

Začátkem října roku 1996 je založena společnost LLENTAB spol. s r.o. Firma se v tomto roce usadila v pražské Hostivaři a dlouhá léta odsud řídila veškeré aktivity po republice. Za prvními projekty v té době stáli tři kolegové, kteří začínali v jedné kanceláři. Prvním projektem byla malá dostavba skladu neprodaných časopisů v Praze na Pankráci o velikosti 150 m2. Tu už historici nenajdou, na jejím místě jsou dnes výškové kancelářské objekty.

Jak to bývá, začátky byly skromné, mezi prvními objekty byly převážně malé haly, například pro opravnu motorek či sklad psího žrádla nebo zářivek. Roky 1999 a 2000 byly pro firmu důležité nejen z hlediska personálního potenciálu – do společnosti nastupují lidé, kteří dnes patří mezi její klíčové pracovníky. Rozrostly se i firemní prostory, a tak z malé kanceláře to nakonec bylo až celé jedno patro hostivařského panelového domu. Začalo období specializace a dělby práce. Nové tisíciletí přineslo další milník, a to v podobě prvního projektu, jehož rozpočet překročil hranici 10 milionů korun. Jednalo se o skladovou halu v Praze 10 – Malešicích. Firma nikdy nic tak velkého předtím nedělala, radost i pochyby však přinesly úspěch a lidé z LLENTAB týmu projekt zdárně dotáhli až do konce!

V 2001 vyrostla první hala na Slovensku, v lednu 2001 si LLENTAB také zaregistroval internetovou doménu www.ocelovehaly.cz, kterou prezentoval v médiích i na firemních automobilech. Dnes už její roli hraje doména www.llentab.cz, ale v té době nebyla ještě značka LLENTAB tak známá a firma potřebovala dát trhu zprávu, v jakém oboru podniká a jaký produkt svým zákazníkům nabízí. Byl to prozíravý krok, který pomohl budovat pozici na českém trhu.

Dnes už se společnost může v komunikaci opírat o značku LLENTAB, ta je pevně na trhu zakotvená a má na něm své pevné místo. Potvrdilo se, že kromě know-how švédské centrály byli největším bohatstvím české pobočky její lidé. Bez oddaných a kompetentních lidé by dnes u LLENTABu nebylo co slavit.

LLENTAB_ocelovehaly_2004

Jedna z prvních skupinových fotek

V roce 2000 LLENTAB zakládá vlastní projekční oddělení. Projekce-A, jak se toto oddělení od té doby jmenuje, začíná projektovat první vlastní projekty, což snížilo potřebu zapojovat do práce kolegy ve Švédsku. Doba bez internetu a s projekty na 3,5“ disketách, zasílaných mezi Prahou a švédským Kungshamnem klasickou poštou, tak naštěstí pomalu končila. Práce najednou byla rychlejší, pružnější a zábavnější.

Jedním z pilířů úspěchu byla jednoduchá strategie být vždy zákazníkovi co nejblíž. V této době vznikly také kanceláře v Brně a Ostravě. Vedení firmy si vždy zakládalo na tom, aby firemní zástupci byli rychle na stavbě a mohli s klientem řešit jeho požadavky nebo jen snášet jeho potřebu někomu vynadat, když stavba nešla podle plánu.

V roce 2006 LLENTAB slaví 10. výročí existence české pobočky. Na počest a také jako výraz důvěry ze strany švédského vedení se sjelo do Prahy 500 kolegů ze Švédska, Polska, Norska, Německa a Ukrajiny. Slavil se i další úspěch, a to překročení obratu 500 miliónů švédských korun. Konec setkání byl tichým začátkem nové etapy v historii firmy – poprvé se začalo oficiálně mluvit o výstavbě vlastní administrativní budovy a haly v Praze.

Výstavba nešla tak rychle, jak si v té době vedení firmy představovalo. Po roce hledání vhodného pozemku a dalším roce vyřizování stavebního povolení začala společnost až v roce 2009 stavět nové firemní zázemí. Stavba administrativní budovy a haly trvala sedm měsíců a na začátku února 2010 se zaměstnanci firmy stěhovali do nově otevřeného sídla v Praze-Uhříněvsi.

Podoba budovy je společným dílem všech zaměstnanců a realizovaná koncepce vyjadřuje otevřenost, schopnost dialogu a propojenost celé firmy. Individualitu zajistila možnost vymalovat interiéry dle potřeb a přání jejich uživatelů. Přítomnost zahraničních hostů tenkrát zhatil výbuch islandské sopky, ale dobu zrodu haly připomíná v té době zasazená lípa, kolem které dnes prochází každý návštěvník a zaměstnanec společnosti.

LLENTAB CZECH slaví 10. výročí - 2006

Oslava 10. výročí sesterské pobočky společnosti LLENTAB v České republice – 2006

fotografie výstavby projektu cz0001 - kancelář LLENTAB

Výstavba kancelářských prostorů

Psal se rok 2007 a LLENTAB postavil doposud nejdelší projekt: výrobní halu v Klášterci nad Ohří. Halu tvoří několik objektů, v nichž jsou linky pro frézování, posílení a žíhání, dokončovací práce a balení, její součástí jsou také skladové, nákladní a technické místnosti, nechybí zde ani jídelna. Délka této výrobní haly byla 338 metrů a její velikost rekordních 16 648 m2. Hala je díky své velikosti dobře vidět také z letadla, letícího ve výšce 10 000 metrů.

Ekonomická krize v letech 2008 až 2010 zasáhla většinu firem po celé republice a LLENTAB nebyl výjimkou. Obrat v letech 2009-2010 klesl na polovinu, ale už rok 2011 byl rokem naděje. Po dvou letech se pak společnost dostala na čísla před krizí. Toto období prověřilo a potvrdilo správnost firemní strategie nabídnout zákazníkovi kompetentní tým obchodníků a projektantů, kteří budou mít dostatek času na zpracování individuálních požadavků jednotlivých objednavatelů a investorů.

Dlouhodobá schopnost financovat svůj provoz po celou dobu existence bez potřeby cizích zdrojů je jedním z velkých úspěchů firmy. I dobu krize česká pobočka přestála bez velkého propouštění. I tady se ukázalo, že lidé z českého LLENTABu tvoří živé společenství, které táhne v dobách dobrých i zlých vždy za jeden provaz.

Od roku 1972 do roku 2012, tj. celých 40 let, řídila rodina Lindblad každodenní chod firmy LLENTAB. Společnost za tu dobu značně vyrostla a z malé rodinné firmy se stala nadnárodní skupina LLENTAB Group, jejíž obrat v té době překonával hranici jedné miliardy švédských korun. Rodina Lindbladových si přesto majetkovou kontrolu nad společností ponechala. Právě v roce 2012, se však rodina v důsledku rychlého růstu a generační změny v manažerském týmu firmy rozhodla prodat 50% podíl investiční společnosti Nordstjernan. A tato investiční společnost se stala v roce 2016 jediným majitelem celé skupiny LLENTAB Group.

Výstavba kancelářských prostorů v Praze - LLENTAB

Slavnostní zasazení lípy

8700_PCE _KLÁŠTEREC_výrobní_haly_LLENTAB

Přestože je dnes LLENTAB součástí velké a pestré mezinárodní společnosti firem z různých oborů, pořád si zachovává to, co ke značce patřilo a patří po celou dobu její existence – zaměření na zákazníka a pochopení jeho potřeb. Ruku v ruce tak slouží investorům kompetence lidí, švédské ocelové trapézové plechy a pozinkované ocelové konstrukce.

Čísla mluví jasnou řečí: obrat společnosti v roce 2018 přesáhl hodnotu 500 miliónů korun. Kromě toho se v tomto roce podařilo firmě dokončit svůj 1 500. projekt v České republice.

Za 25 let se stala spousta věcí. Čeští hokejisté vyhráli olympiádu v Naganu, teroristé zničili mrakodrapy v New Yorku, Steve Jobs představil světu první Iphone, začala a svět ochromila pandemie viru Covid-19.

LLENTAB se i v této době plné změn snaží přinášet klientům řešení jejich potřeb, zaměstnancům zajímavou práci a majitelům návratnost jejich investic. Společnost trvale usiluje o to, aby LLENTAB nebyl jen společností, ale i společenstvím lidí, kteří tráví podstatnou část svého času na cestě za společným cílem. Poděkování za to patří všem současným i minulým pracovníkům.

CZ0001_LLENTAB_Bečovská

Pobočka LLENTAB v Praze-Uhříněves (CZ0001 LLENTAB Bečovská)