Existují odvětví, ve kterých je riziko požáru velmi vysoké. Ke splnění jejich potřeb byly navrženy hybridní konstrukce LLENTAB. Vyhoví nejvyšším požadavkům na protipožární ochranu, ale mají i jiné unikátní vlastnosti, čímž se stávají praktickým řešením pro další rozmanitá využití.

Haly LLENTAB nejsou vždy postavené jen z ocelových příhradových nosníků a ocelových nosných sloupů. Někdy musí hala splňovat dodatečné požadavky na požární ochranu, například při výrobě nábytku. Ty závisí na návrhovém požárním zatížení vyjádřeném v MJ/m2. Jedná se o poměr energie potenciálního paliva, v tomto případě dřeva, k ploše haly. Na základě vypočteného zatížení se určí třída požární odolnosti, které navrhovaný objekt podléhá. Pokud je třída požární odolnosti vyšší, řešení, jako je jednoduché natření konstrukce ohnivzdornou intumescentní barvou, se stává nehospodárným. Pro takové případy byly navrženy hybridní konstrukce LLENTAB. Vyznačují se použitím prefabrikovaných železobetonových nosných sloupů namísto příslušných ocelových prvků. Takové sloupy jsou odolné vůči dlouhotrvajícímu požáru, což výrazně zvyšuje stabilitu budovy během požáru. V hybridním řešení zůstává ocelová střecha, která je pomocí speciálních závěsů spojena s železobetonovými sloupy.

Zvýšená požární odolnost haly však není jedinou výhodou hybridní konstrukce

Promyšlené řešení poskytuje lepší schopnost přenášet vyšší bodové zatížení, což umožňuje výstavbu vyšších budov, ale je konkurenceschopné i pro haly, ve kterých musí pracovat těžkotonážní jeřáby. Kromě toho usnadňuje výstavbu mezipatra uvnitř haly, které lze využít například jako kanceláře, místnosti pro zaměstnance nebo další sklady. Prefabrikované železobetonové sloupy také často umožňují eliminovat vyztužování. To je důležité v případě hal, které jsou krátké, ale mají mnoho dveří, jako jsou stanice technické kontroly vozidel nebo garáže postavené na pozemcích s omezeným prostorem.

Příkladem je hala dokončená v Babiętach Wielkich pro společnost Barański Drzwi, kterou postavila s využitím této technologie polská pobočka firmy LLENTAB

Tato společnost je jedním z největších výrobců dveří v Polsku a specializuje se na výrobky prémiové kvality a na zakázku, včetně dveří pro budovy podléhající památkové ochraně (paláce, hrady, zámky, soudy, univerzity atd.). Společnost nabízí vnější a vnitřní dveře pro rodinné domy, kanceláře a bytové domy, jakož i široký sortiment technických dveří např. pro sklepy, garáže a veřejná zařízení. Většina produkce je určena pro polský trh, firma má však již mnoho spokojených zákazníků u nás, v Německu, Skandinávii, a dokonce i ve Spojených státech. Nejnovějším úspěchem společnosti jsou interiérové dveře Optimo. Mají vyšší standard a jsou vyrobeny z vysoce kvalitních materiálů a komponentů. Jsou určeny pro širší skupinu, takže si spuštění jejich výroby vyžádalo rozšíření závodu.

Před necelými dvěma lety byla za tímto účelem postavena moderní hala, ve které se nachází výrobní linka, sklad a kancelářské prostory. „Dosud jsme vždy stavěli zděné haly a jednou i ocelovou halu pro lakovnu, ale byla těžká a velmi drahá. Projektant, který byl zodpovědný za naši poslední investici, mě zaujal řešeními, která nabízí LLENTAB. Potom jsme si byli prohlédnout několik podobných hal. Byly velké, ale zároveň lehké a velmi estetické, což se hodí k výrobkům a obchodnímu profilu naší společnosti. Že by novou halu měla postavit společnost LLENTAB nás přesvědčila ve srovnání se zděnými nebo jinými ocelovými stavbami atraktivní cena, jakož i krátký čas realizace,” říká Zbigniew Barański, spolumajitel společnosti Barański Drzwi, a dodává: „Výzvou byla protipožární ochrana, pojišťovny nastavily laťku velmi vysoko, zejména pro provozy pracující s hořlavými materiály. I to jsme díky tomuto řešení zvládli: hybridní konstrukce LLENTAB je o něco dražší, ale splňuje všechny tyto požadavky“.

Zbigniew Barański byl s celým procesem projektování i výstavby spokojený. „Každý den mám spoustu povinností souvisejících s řízením společnosti, takže jsem rád, že tato investice po mě vyžadovala jen malou účast. Ve skutečnosti jsem udělal jen předběžný návrh, ve kterém jsem určil rozměry haly, umístění dveří a vrat nebo umístění strojů, o zbytek se postarali náš projektant a projektanti společnosti LLENTAB. Výstavba objektu trvala necelé čtyři měsíce, a to v nejnáročnějším období roku, jelikož komponenty haly byly přivezeny v prosinci a montáž začala hned po Vánocích. Můj otec Ignacy Barański, spolumajitel firmy, který vždy stavěl zděné haly, byl překvapený, že se tak velká hala dala postavit za tak krátký čas. Všechno bylo uděláno přesně podle plánu. Taková dochvilnost je vzácná.“

PL4294 DRZWI BARAŃSKI
PL4294 DRZWI BARAŃSKI
PL4294 DRZWI BARAŃSKI

Hala LLENTAB postavená pro Baranski Drzwi je dlouhá 90,7 m a široká 44,7 m, což představuje plochu 4059 m2. Výška objektu je 5,3 m. Hala se používá již více než rok, což už dovoluje dělat první závěry z provozu. „Hala vybudovaná společností LLENTAB dokonale splňuje naše požadavky a vypadá skvěle, i tento aspekt byl pro mě velmi důležitý. V hale je v zimě teplo a v létě chladno. Kotelna vůbec nepocítila, že jsme k ní přidali 4 000 m2. Konstrukce střechy na mě udělala dojem, protože je dosti vzduchotěsná a má vysokou nosnost. Díky tomu jsme mohli přizpůsobit různé instalace, například odsávání prachu, sprinklery, hašení, osvětlení, vytápění a monitorování. Důležité je, že všechny prvky jsou uloženy v příhradových nosnících, takže neomezují výšku haly. Líbí se mi i použitá střešní okna. Jsou půlkruhová, takže lámou sluneční paprsky a neoslňují pracovníky. Ve staré hale máme ploché světlíky a v létě je musíme zakrývat,“ vysvětluje Zbigniew Barański.

PL4294 DRZWI BARAŃSKI

Společnost z Babiętów Wielkich plánuje pro výrobu vysoce kvalitních venkovních dveří řady Premium výstavbu další haly. Nahradí tak menší zděné haly. Aby se zajistil co nejplynulejší chod společnosti, nová hala uzavře staré prostory, které budou po dokončení zbourány. „Při dalším projektu bych nechtěl měnit dodavatele, protože výstavba předchozí haly proběhla velmi hladce. Doufám, že budeme moci pokračovat ve spolupráci,“ uzavírá Zbigniew Barański.