V komerčních zónách Ersbo a Andersberg nedaleko Gävle stojí zhruba deset ocelových hal, pod nimiž je podepsaná společnost LLENTAB. A další se připravují v blízké budoucnosti. Díky centrální poloze v blízkosti silnice E4 jsou Ersbo a Andersberg atraktivní oblastí pro založení různých podnikatelských aktivit, jako jsou výroba, služby, logistika, sklady a kanceláře.

Klíčem k mnoha úspěšným projektům je úzká a silná spolupráce mezi všemi zúčastněnými partnery.

V Gävle se projekty obvykle realizují podle stejného schématu: společnost LLENTAB dodává a montuje ocelové haly, Skoog Architects realizuje architektonický návrh, Kusbo Byggentreprenad je generálním dodavatelem a Sören Thyr je vlastníkem nemovitosti. Spolupráce, která se za více než deset let proměnila ve vítězný koncept. Důležitým aspektem je dobrá spolupráce a blízký kontakt ve všech částech procesu. Úzký dialog je udržován nejen se subdodavateli, ale také s budoucími nájemci.

Niclas Thyr,
developer a spolumajitel
rodinné firmy Sören Thyr AB

Pevná spolupráce rozvíjená po desetiletí

„V průběhu let jsme se vzájemně poznali, a to nejen se společností LLENTAB, ale i se všemi subdodavateli, což nám umožňuje stále hladší průběh celého procesu. I když sami nezašroubujete ani jeden šroubek, je takový stavební projekt pořádná dřina. Když najdete partnera, se kterým se snadno spolupracuje, stojí to opravdu za to. Vždy víme, co dostaneme, jak dlouho to bude trvat a jaké budou náklady. Nikdy nás nic nepřekvapí.“

Erik Arnemark a Oscar Johansson,
Kusbo Byggentreprenad

Jasná odpovědnost všech aktérů spolupráci zjednodušuje

„Pokud pozorně sledujete malé detaily, pak víte, že velké části budou fungovat stejně dobře. Tak tomu bylo i v případě naší spolupráce se společností LLENTAB. Ta dodala většinu ocelových hal postavených v Gävle. Měli jsme zákazníka, který stavěl padelovou halu, a v tomto procesu jsme mu pomohli vytvořit halu, kterou by bylo možné snadno přizpůsobit, pokud by se změnila poptávka. Při projektu takové velikosti se na jednom místě současně sejde spousta řemeslníků a dalších aktérů.  Velkou výhodu vidím jednoduše v tom, že LLENTAB přebírá celkovou odpovědnost. Dostaneme základní konstrukci, stěny a střechu. To přináší jednoduchost a je naprosto jasné, kde končí jedna oblast odpovědnosti a začíná druhá. Když máme plášť odolný proti povětrnostním vlivům hotový, přebíráme odpovědnost a děláme to, co si naši klienti přejí uvnitř,“ říká Erik Arnemark, spolumajitel a obchodní developer společnosti Kusbo Byggentreprenad.

Johan Skoog,
architekt a zakladatel společnosti Skoog Arkitekter

Známý systém a osvědčený postup

„Osvojení konstrukčního systému LLENTAB má pro hladký průběh realizace haly velké výhody. Společnost Skoog Arkitekter se podílela na všech stavbách v Ersbo, díky čemuž získala cenné zkušenosti. Jsme zvyklí pracovat na průmyslových objektech a za tu dobu jsme se dobře seznámili s ocelovými konstrukcemi, jejich vzhledem a funkčností. Navázali jsme také úzkou spolupráci s projektanty společnosti LLENTAB, která vždy probíhá hladce. Kromě flexibility přináší ocelové konstrukce LLENTAB také rychlou montáž haly do stavu, kdy je interiér chráněn před povětrnostními vlivy, během několika týdnů. Pro majitele nemovitosti a nájemce je rychlý proces realizace cenově velmi konkurenceschopný. Ocelová hala rozhodně nemusí být obyčejná krabice, existují způsoby, jak ji efektivně přizpůsobit a upravit. Často pracujeme se stříškami a velkými okenními a fasádními plochami pro příjemný vstup nebo balkony, které umožňují přístup ven v horních patrech haly. Fasádu lze také individualizovat volbou barvy a dřevěných obkladů. Důležitou funkci plníme také uvnitř, abychom zajistili snadný přístup a dobré pracovní prostředí. Ocelové haly jsou moderním a nákladově efektivním produktem, který se bude v budoucnu rozvíjet pro širší využití a pro další účely. Je to zajímavá cesta, které se chceme nadále věnovat,“ říká Johan Skoog, architekt a zakladatel společnosti Skoog Arkitekter.

„Od doby, kdy jsme zde zhruba před 10 lety postavili první halu, se toho hodně událo. A stavíme dál, máme konkrétní projekty na letošní rok a v blízké budoucnosti začneme realizovat další haly. Gävle je město, kde se toho děje hodně. Je třeba zopakovat, že klíčem k dobrým výsledkům zde byly úzké a důvěryhodné vztahy mezi majiteli nemovitostí, architekty a generálními dodavateli.“

Peter Claesson, obchodní zástupce společnosti LLENTAB