Zajímá vás, jaké sportovní haly se staví u nás a jaké v zahraničí, které sporty mají v jednotlivých zemích pod střechou ocelových hal největší zastoupení? Kdo je typickým investorem sportovní haly či tělocvičny a jaké přednosti mu může ocelová hala nabídnout? Podívejte se spolu s námi do vybraných evropských zemí na vztah ocelových hal a sportu.

Na úvod je potřeba říct, že ocelové konstrukce nabízí vskutku široké možnosti – dají se z nich efektivně postavit fitness centra, tělocvičny, kluziště, hokejové nebo fotbalové stadiony, městské sportovní haly a další budovy pro různorodé sporty. V ocelových halách se hraje florbal, bowling či jezdí na koni, výjimkou nejsou ani hangáry pro vrtulníky nebo letadla. Například u ocelových hal LLENTAB je jednou z hlavních výhod při výstavbě sportovních budov možnost stavět budovy s neomezenou délkou a nadstandardní šířkou, bez potřeby vnitřních podpěrných pilířů. Při detailním pohledu je zřejmé, že v každé zemi je situace jiná a specifická – na Slovensku mají velký úspěch hokejové haly, ve Švédsku se v posledních letech staví fotbalové stadiony, v Polsku vzniklo hodně zajímavých víceúčelových sportovních hal, u nás jsou oblíbené městské haly, tělocvičny nebo jezdecké haly. V Norsku zatím na první velké reference naopak čekají, podobně je tomu i na Ukrajině.

V České republice zatím nemáme ocelové haly pro fotbal, ale jinak je spektrum využití velmi široké. Množství zajímavých realizací v našich městech a obcích potvrzuje, že ocelové haly mají u nás v oblasti hal pro sportovní využití velmi dobré jméno. Konstrukčním systémem LLENTAB byly například realizovány multifunkční sportovní haly v Praze-Chodově, Radotíně, Hořovicích, Starých Hodějovicích nebo Klatovech, bowlingové haly v Sadské nebo Mukařově či zastřešení zimních stadionů v Příbrami a v Poličce. Roste i počet tělocvičen – ty s ocelovou konstrukcí najdete například i v Chrudimi, Třinci, Mělníku, Průhonicích nebo na Slapech. Velké uplatnění mají tyto konstrukce u chovatelů koní, kteří se mohou pyšnit také plochou největší LLENTAB sportovní halou u nás: tou je jezdecký areál v Olomouci-Lazcích o velikosti 4 285 m2.

 

Na Slovensku jsou ocelové konstrukce mimořádně oblíbené u hokejistů. Například LLENTAB stavěl v posledních letech hokejové haly v Levoči, Liptovském Mikuláši, Prešově či Pezinku. V prešovské PSK Aréně funguje od roku 2018 s podporou Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) první středoškolská hokejová akademie. Vznikla díly spolupráci PSK Arény a spojené školy Ľ. Podjavorinskej v Prešově. Podle Jána Kentoše, manažera a investora této haly, splnila ocelová hala všechna očekávání. Je lehká, pozinkovaná a byla postavena rychle za nejlepší cenu. Investor ocenil přístup realizační společnosti, který byl vysoce profesionální, a všechny problémy byly okamžitě na místě vyřešeny. Hala byla navíc předána včas a ve vynikající kvalitě.

 

Na Slovensku vyrostlo i mnoho jezdeckých hal na bázi ocelové konstrukce. Reference investorů či trenérů koní potvrzují, že poskytují maximální komfort a co nejlepší podmínky koním i jezdcům tak, aby byli schopni dosáhnout co nejlepší výkonnost v jezdeckém sportu. Odpovídající je v nich i úroveň zázemí pro jezdce, které splňuje požadavky i velmi náročných klientů. Ustájení odpovídá nejmodernějším normám, které platí pro jejich světlost, velikost či odvětrávání. Zajímavý trh pro sportovní haly je také v Norsku, kde tamní vláda systematicky podporuje různými formami (např. snížená DPH apod.) sportovní kluby včetně neziskových organizací, zaměřených na sport. Na druhé straně je často v roli investora samospráva s poptávkou po víceúčelových halách. Tam se do výběrových řízení hlásí zejména střední a větší stavební firmy, které fungují v roli hlavního dodavatele.

V Polsku patří mezi investory sportovních hal samosprávy obcí či vyšších územních jednotek. I tady byste našli řadu úspěšných referenčních staveb – ocelové konstrukce jsou základem řady víceúčelových hal pro města, tělocvičen pro školy a jezdeckých hal. Zajímavý trh představují také tenisové haly. Hlavní výhodou ocelových hal LLENTAB jsou i na polském trhu velká rozpětí bez vnitřní podpory za dobrou cenu a jistota zákazníků, že jeden subjekt halu navrhuje, vyrábí i montuje. Díky tomu obchodní partner dobře ví, co kupuje. Ze zajímavých polských sportovních objektů lze určitě zmínit víceúčelovou halu v Krakově, kterou LLENTAB realizoval ve spolupráci se společností Chemobudowa Krakov v roce 2007 pro krakovský kajakářský klub a Centrum sportu a oddechu. Na ploše cca 3 200 m2 je kromě víceúčelové sportovní haly i 25 m bazén se šesti plaveckými dráhami, fitness centrum a posilovna.

Ve Švédsku si ocelové haly a sport velmi dobře rozumí a pojí je bohatá společná historie. V úvodu článku jsme zmiňovali fotbalové haly, ale spektrum sportů je podstatně širší. Pod střechami ocelových hal se ve Švédsku hraje také hokej, tenis, curling, řada hal je multifunkčních. Populární je tady i bandy hokej, což je mix ledního hokeje, fotbalu a pozemního hokeje – hraje se na hřišti o velikosti fotbalového, za každý tým hraje 11 hráčů s hokejkami, ti bruslí na ledové ploše a namísto puku hrají s plastovým 6 cm míčkem. Podle Kennetha Finnäse, ředitele obchodu LLENTAB ze Švédska, jsou téměř ze 100 % hlavními investory samosprávy obcí a vyšších územních celků. LLENTAB pro ně staví převážně prostřednictvím stavebních firem, které jsou generálními dodavateli stavebních prací.

„Naší velkou předností je dobrá cena. Jestliže mluvíme o malých víceúčelových sportovních halách, tak čím je hala jednodušší, tím je tato výhoda pro investora zřetelnější. A u velkých hal naopak říkáme – čím větší je rozpětí, tím lepší jsme i my – velký rozpon bez vnitřních podpor při vysoké kvalitě a dobré ceně je naší jasnou a jedinečnou výhodou. Velmi dobře to bylo vidět například u nyní dokončované fotbalové haly ve městě Borås. Původně se tady mělo postavit hřiště s vysokotlakým stanem jako opláštěním (“Air Dome“). Pro levnější variantu mluvila jen cena, všechny ostatní výhody byly na naší straně. Investor proto zvolil trvalou ocelovou halu, která nabízí lepší možnosti využití, odolnost, spolehlivost, nízké udržovací a provozní náklady. A navíc naše cena byla nižší než u konkurence z oboru.“

Kenneth Finnäs, ředitel obchodu LLENTAB Švédsko
Football hall in Solentuna (project SE1003)